Розробки уроків

6 клас        Українська література
Тема: Леонід Глібов. Викривальна й повчальна спрямованість байки «Жаба і Віл»
Мета: поглибити знання учнів про творчу спадщину Леоніда Глібова; проаналізувати байку «Жаба і Віл»; систематизувати знання з теорії літератури (байка, алегорія, гумор, сатира);
            розвивати культуру зв´язного мовлення, навички виразного читання, вміння співставляти описане в байці з сучасним життям;
            виховувати повагу до людей, негативне ставлення до пихи та зухвальства

Очікувані результати: учні повинні знати поняття з теорії літератури, найвідоміші твори Леоніда Глібова, основні події його життєвого шляху;
                                          учні повинні вміти виразно читати й аналізувати байку «Жаба і Віл», співставляти описане у байці з реальним життям, працювати з біографічним матеріалом, співставляти описане в байці з сучасним життям

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і поглиблення вивченого матеріалу

Обладнання: виставка творів Л.Глібова, засоби письма, підручник, слайдова презентація, іграшки-персонажі байок Глібова, роздрукована біографічна довідка











Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів
   1. Організаційний момент
   2. Вступне слово про сміх у житті людини (За словами О.Довженка «Тільки сміхом можна беззлобно знищити зло…»)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.    Бесіда «Поміркуймо разом»
-         Чому і над чим сміється людина?
-         Який буває сміх?
-         Сміятися доречно з когось чи з чогось?
-         Чи можна сміхом образити людину?
-         Коли сміх необхідний?
2.    Слово вчителя про Глібова як письменника-гумориста, байкаря (За словами Івана Франка «Глібов – творець правдивих перлин української літератури»)
3.    Повторення вивченого про Леоніда Глібова (за біографічною довідкою) .
-         У якому році народився Леонід Глібов?
-         Де народився майбутній письменник?
-         Хто став першою вчителькою Леоніда Глібова?
-         Як у дитинстві називали Глібова?
-         Яке заняття було улюбленим у малого Глібова?
-         Хто розповідав Льолику казки?
-         Яку назву мав перший вірш Глібова?
-         Що стало причиною повернення Глібова з гімназії додому?
-         Які предмети викладав Леонід Глібов, працюючи учителем?
-         Яким псевдонімом підписував Глібов свої твори?
-         У якому журналі друкувалися твори Леоніда Глібова?
-         Який творчий доробок залишив нащадкам Леонід Глібов?
4.    Бесіда з повторення.
-         Які байки Леоніда Глібова вивчали на уроках?
-         Які байки ви прочитали самостійно?
    
5.     Оголошення теми уроку. Запис учнями у зошити.
6.     Оголошення мети уроку.
7.    Проблемне запитання.
-         Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-         Про що хояете дізнатися, чого навчитися?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1.    Повторення вивченого з теорії літератури:
-         Гумор
-         Сатира
-         Байка
-         Алегорія
-         Особливості байки
2.    Проблемне запитання.
-         Які з наведених рис людського характеру ви вважаєте негативними?
           Щедрість, жадібність, щирість, заздрість, пихатість, відкритість, хвалькуватість

3.    Слово учителя про байку, яка вивчатиметься на уроці («Жба і Віл»)
4.    Лексична робота. З´ясування біологічних термінів «жаба» і «віл».
5.    Повторення вивченого про засоби виразного читання.
6.    Виразне читання учитклем байки «Жаба і Віл» (учні слідкують за текстом байки у підручнику)
7.    Робота з розвитку мислення та зв´язного мовлення.
«Поміркуйте»
-         Чому Жаба хотіла роздутися до розмірів Вола?
-         До яких наслідків призвела нерозумна поведінка Жаби?
-         Яку ваду людей висміює автор в образі Жаби?
   
8.    Аналіз байки.
-         Визначення теми байки
-         Визначення ідеї байки
-         Визначення основної думки байки (моралі)

9.    Робота з розвитку  творчого мислення
«Поміркуймо разом»
-         Що трапляється з людьми, які заздрять ншим?
-         Що мав на увазі автор, зазначаючи: «Такі і в світі жаби є…»
-         Чого повчаєбайка «Жаба і Віл» кожного з нас?
10.                         Виразне читання байки учнями.

11.                        Випереджаюче домашнє завдання.
                     Виразно читати й аналізувати байку «Жаба і Віл»
               Завдання творчого рівня
                      Намалювати ілюстрацію до байки.
                      Записати невеличкий твір-міркування «Не треба бути Жабою»

12.                             Перегляд пластилінового мультфільму «Жаба і Віл»

ІV. Систематизація й узагальнення вивченого на уроці.
1.    Слово учителя «Мудрі поради нащадкам» Леоніда Глібова.
2.    Перегляд слайдв із забраженням обкладинок різних видань творів Леоніда Глібова.
3.    Слово учителя про вшанування пам´яті великого байкаря. Перегляд слайдів із зображенням монет,марки,конверта  до пам´ятних дат життя Глібова, пам´ятника байкарю.
4.     Перегляд відеоролика про Леоніда Глібова ( в тому числі і з світлинами тварин, яких обрав байкар для створення алегоричних образів).
5.    Підсумкове слово учителя. «Слово до нащадків» Леоніда Глібова.
6.    Бесіда з учнями.
-         Чи,на вашу думку, досягли ми мети уроку?
-         Що з уроку вас найбльше вразило, що запам´яталося?
7.     Робота з іграшками, принесеними учнями (із якої байки персонажі, у чому полягає їх алегоричність)
8.    Підсумкове слово учителя.
V. Оцінювання.

VІ. Повторення домашнього завдання.

































7 клас              Українська література
Тема:  Урок розвитку мовлення. Олександр Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Створення власної історії про пригоди Івана Сили

Мета: розвивати усне й писемне мовлення учнів, творчі здібності, навички виразного читання;
            вчити правильно створювати висловлювання на основі прочитаного, аргументувати власну думку;
             систематизувати знання про повість О.Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»;
             виховувати загальнолюдські моральні цінності, повагу до сильних духом людей, інтерес до вивчення сучасної української літератури

Очікувані результати:  учні знають зміст прочитаного, головних героїв твору;
                                            учні вміють аналізувати прочитане, стисло характеризувати образи персонажів, складати власне висловлювання (фанфік) за змістом прочитаного

Тип уроку: комбінований (урок розвитку мовлення, систематизації й узагальнення вивченого)

Обладнання:  підручник, засоби письма, слайдова презентація, ілюстрації учнів до повісті, видання книги О.Гавроша

Хід уроку
І. Мотивація навчання школярів
1. Організаційний момент.
2. Вступне слово учителя. Обговорення епіграфа уроку
Поєднання сили й розуму – найгармонійніше співзвуччя
                                                    Єлизавета І (1533-1603, англійська королева)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Постановка проблемного запитання:
                                Що , на вашу думку, важливіше: фізична сил чи сила духу?
2. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1.Повторення вивченого про Олександра Гавроша (за слайдом), видання його творів, інформація про екранізації творів письменник (за слайдом)
2. Проблемне запитання.
                 Кому Олександр Гаврош присвятив свою повість про пригоди Івана Сили? (Антону Копинцю)
3. Розповідь учителя.
          Антон Копинець – письменник, який був особисто знайомий з Іваном Фірцаком(брав у нього інтерв´ю, працюючи кореспондентом в одній із закарпатських газет). Його твір про Кротона (циркове ім´я Івана Сили) довгий час не друкували, потім твір був виданий зі значними змінами (на початку 70-х років ХХ століття). Лише у 2014 році роман нтона Копинця вийшов друком повністю.
         Олександр Гаврош, зацікавившись історією свого славного земляка Івана Фірцака (Івана Сили), продовжив справу Антона Копинця.
4. Перегляд слайдів з коментарем учителя.
                - Іван Фірцак
                - Іван Фірцак з родиною
                - Сторінк паспорта Івана Фірцака
                - Фото (Проблемне запитання.  Кого з відомих людей сучасності ви впізнали н світлині? Чому, на вашу думку, саме Василь Вірастюк стоїть за спиною актора, який зіграв у фільмі Івана Силу?)
                 - Знімальна група фільму з Олександром  Гаврошем біля пам´ятника Кротону.
                 - Олександр Гаврош з Дмитром Халаджі (важкоатлетом, який зіграв роль Івана Сили).
                 - Ольга Сумська в ролі мадам Бухенбах

5. Перевірка засвоєних текстологічних знань.
              Метод «Незакінчене речення»
-         Іван Сила приїхав до столиці на… (потязі)
-         Першої ночі у великому місті Іван згадував… (рідні гори, батьків, домашні страви, а найперше кирпату сусідку Маруську, в яку був закоханий)
-         Вперше у місті Іван переміг…(Велета на вуличному атракціоні)
-         Першим приятелем сили у місті став… (Міха Голий)
-         За виховання Івана як силача взявся… (доктор Брякус)
-         Перешкоджав Іванові, а потім врятував його від зловмисників…(агент Фікса)
-         Після фальшивого звинувачення Івана у смерті доктора Брякуса його під заставу викуповує…(мадам Бухенбах)
-         Після повідомлення про заміжжя Марусі Іван закохався у …(танцівницю цирку Мілку)
-         У поєдинку з уславленим боксером Джебсоном переміг… (Іван Сила), але…(зазнав серйозної травми від його прихильників)
-         Японця, якого переміг Сила, називали…(«Чорна гора»)
-         Після одруження Іван і Мілка вирішили жити у горах, бо Іван…(скучив за маминими галушками)
6. Пояснення учителем завдання з розвитку мовлення (ФАНФІК) за слайдом
7. Повторення вивченого про засоби виразного читання (слайд)
8. Представлення учнями чернеткових варіантів робі. Редагування.

ІV. Систематизація й узагальнення вивченого на уроці.
1.     Відповіді учнів на проблемне запитання.
«ЩО Ж ВАЖЛИВІШЕ: ФІЗИЧНА СИЛА ЧИ СИЛА ДУХУ?»

2.     Пояснення домашнього завдання.
              Написати нову пригоду Івана Сили, перенісши головного героя у наші дні
3.     Підсумкова бесіда.
-         Які висновки для себе ви зробили , дізнавшись про життя Івана Сили?
-         Чи живуть зраз в Україні люди, на вашу думку, схожі на Івана Фірцака?
-         Які риси Іван Сили ви б хотіли перейняти?

4.     Підсумкове слово учителя(повернення до епіграфа уроку)
                   Поєднання сили й розуму – найгармонійніше співзвуччя
                                                    Єлизавета І (1533-1603, англійська королева)

V.   Домашнє завдання.
                  Написати нову пригоду Івана Сили, перенісши головного героя у наші дні
VІ. Оцінювання

VІІ. Побажання учителя учням(за темою уроку)



























Комментариев нет:

Отправить комментарий